Fotelik samochodowy to jeden z najważniejszych zakupów jakie zrobisz dla swojego dziecka, więc upewnij się, że wybierzesz odpowiedni dla siebie.

Który fotelik samochodowy będzie najlepszy dla Ciebie i Twoich okoliczności?

Jako rodzic ważne jest, aby wybrać fotelik samochodowy, który będzie pasował zarówno do Twojego dziecka jak i Twojego samochodu. Upewnij się, że wybierasz fotelik odpowiedni do wieku oraz wzrostu dziecka.

Foteliki samochodowe dzielą się na trzy grupy:

Foteliki dla niemowląt – (grupa 0, 0+) ta grupa przeznaczona jest dla noworodków do około 12 miesiąca życia (plus, minus kilka miesięcy w zależności od wzrostu). Jako rodzic musisz przejść do następnego kroku, gdy najwyższy punkt głowy dziecka osiągnie najwyższy punkt fotelika samochodowego i kiedy dziecko może trzymać głowę stabilnie. Zgodnie z polskim prawem muszą być zamontowane tyłem do kierunku jazdy. Sposób ten ma za zadanie chronić delikatny kręgosłup niemowlaka. Foteliki samochodowe 0 - 13 kg, 0 - 18 kg.

Foteliki dla maluchów – foteliki przeznaczone dla dzieci od 9 – 18 kg, czyli około 4 roku życia. Montowane za pomocą specjalnej bazy Isofix lub pasów samochodowych w zależne od modelu fotelika oraz typu samochodu. Warto przed zakupem sprawdzić czy twój samochód wyposażony jest w uchwyty mocujące foteliki z Isofixem. Foteliki najczęściej mocowane przodem do kierunku jazdy. Jak sprawdzić czy dziecko wyrosło już z tego typu fotelika? Sprawdź czy najwyższy punkt uszu dziecka osiągnie najwyższy punkt zagłówka fotelika samochodowego przy maksymalnej regulacji lub dziecko nie mieści się w foteliku. Foteliki samochodowe 0 - 25 kg, 0 - 36 kg.

Foteliki podwyższające – ostatnim krokiem jest zakup fotelika z trzeciej grupy fotelików. Są to foteliki samochodowe, które Twoje dziecko będzie używało najdłużej. Zgodnie z prawem Twoje dziecko powinno siedzieć w tym typie fotelika do wzrostu co najmniej 135 cm lub 12 lat – w zależności od tego co nastąpi wcześniej. Foteliki samochodowe 9 - 36 kg, 15 - 36 kg.

Co warto sprawdzić przed zakupem fotelika samochodowego?

Sprawdź czy masz w samochodzie mocowanie typu Isofix. Isofix to małe metalowe pierścienie w tylnych fotelach samochodowych pomiędzy oparciem a kanapą. Korzystanie z mocowań Isofix jest szybkie i wygodne.

Zadbaj o to, aby fotelik zapewnił Twojemu dziecku jak największe bezpieczeństwo i komfort przez cały okres użytkowania. Najlepszy jest fotelik samochodowy, który rośnie wraz z dzieckiem. Funkcje, na które należy zwrócić uwagę, to miejsce na nogi, regulacja wysokości, regulowana pozycja półleżąca (w przypadku niemowląt) i adaptacyjne zabezpieczenie przed uderzeniem bocznym. Dlaczego ochrona przed uderzeniem bocznym jest niezwykle ważna? 25 – 30% uderzeń, to uderzenia boczne, więc maksymalizacja ochrony w tym obszarze fotelika samochodowego ma kluczowe znaczenie. Oferowane przez nas foteliki samochodowe biorą pod uwagę wszystkie powyższe aspekty.