Od urodzenie dzieci w zawrotnym tempie uczą się nowych umiejętności. Wraz z nowymi umiejętnościami nabierają również pewności siebie.
 
Gdy dzieci dorastają, ta pewność siebie może być również ważna jak same umiejętności. Aby dobrze prosperować dzieci muszą ufać we własne możliwości, jednocześnie wiedząc, że poradzą sobie z tym, jeśli coś się im nie uda. To dzięki doświadczeniu i odbiciu się od porażki rozwijają zdrową pewność siebie.
 
Poniżej przedstawiam kilka sposobów, dzięki którym możesz sprawić, by dziecko czuło się silne i jak najlepiej wykorzystywało swoje nabyte umiejętności.
 
Sam/a modeluj pewność siebie. Nawet jeśli nie do końca czujesz się wystarczająco doskonały/a w danej dziedzinie. Dziecko widząc jak z optymizmem podchodzisz do danego tematu uczy się od ciebie takich samych zachowań. Pomóż dziecku dostrzec, że wszyscy popełniamy błędy i ważne jest, aby się na nich uczyć.
 
Pomóż dziecku dostrzec, że wszyscy popełniają błędy i ważne jest nie rozwodzić się nad nimi. Pewni siebie ludzie nie pozwalają, by strach stanął im na drodze - nie dlatego, że są pewni, sukcesu, ale dlatego, że wiedzą, jak radzić sobie z niepowodzeniami.
 
Zachęć dziecko do próbowania nowych rzeczy. Zamiast skupiać całą swoją energię na tym, w czym już się wyróżniają, dobrze jest, aby dzieci dywersyfikowały. Zdobywanie nowych umiejętności sprawia, że poradzą sobie ze wszystkim, co stanie im na drodze.
 
Pozwól dziecku na porażkę. To naturalne, że chcesz chronić swoje dziecko przed porażką, ale próba i błąd to sposób, w jaki dzieci się uczą. Takie działanie pobudzi dziecko do większego wysiłku, co będzie służyło im również w życiu dorosłym.
 
Chwal wytrwałość. Nauczenie się, jak nie poddawać się przy pierwszej frustracji lub niepowodzeniu, jest ważną umiejętnością.
 
Pewność siebie i poczucie własnej wartości nie polegają na osiąganiu sukcesów we wszystkim przez cały czas, ale na tym, aby być wystarczająco odpornym, aby dalej próbować i nie denerwować się.
 
Pomóż dziecku odnaleźć pasje. Badanie własnych zainteresowań może pomóc dziecku rozwinąć poczucie tożsamości, które jest niezbędne do budowania pewności siebie.
Oczywiście obserwowanie, jak ich talent rozwija się, znacznie zwiększy samoocenę dziecka.
 
Wyznacz cele. Określanie celów, dużych i małych oraz ich osiąganie sprawia, że dzieci czują się silne. Pomóż swojemu dziecku zamienić pragnienia i marzenia w realne cele, zachęcając je do sporządzenia lisy rzeczy, które chciałoby osiągnąć.
 
Świętuj wyciłek. Chwalenie dzieci za ich osiągnięcia jest wspaniałe, ale również ważne, aby wiedziały, że jesteś dumny z ich wysiłków - niezależnie od wyników. Niezależnie od tego czy maluch buduje z klocków, czy układa puzzle.
 
Oczekuj, że się zaangażują. Mogą narzekać, ale dzieci czują się bardziej połączone i cenione, gdy liczy się na to, że będą wykonywać prace dostosowane do wieku, od zbierania zabawek, przez porządki, po wspólne zakupy. Praca domowa i zajęcia pozalekcyjne są świetne, ale bycie potrzebnym rodzinie jest nieocenione.
 
Jako dorośli wiemy, że doskonałość jest nierealna i ważne jest, aby dziecko otrzymało tę wiadomość tak wcześnie, jak to możliwe. Pomóż dziecku dostrzec, że bez względu na to, czy jest to w telewizji, w czasopiśmie czy w mediach społecznościowych znajomych, idea, że ​​inni zawsze są szczęśliwi, odnoszą sukcesy i są doskonale ubrani, jest fantazją i destrukcją. Zamiast tego przypomnij im, że bycie mniej niż doskonałym jest ludzkie i całkowicie w porządku.
 
Wyzwania są dobre dla dzieci, ale powinny również mieć możliwości, w których mogą być pewne, że odniosą sukces. Pomóż swojemu dziecku zaangażować się w zajęcia, które sprawią, że poczuje się wystarczająco komfortowo i pewnie, aby sprostać większemu wyzwaniu.
 
Okaż swoją miłość. Niech twoje dziecko wie, że je kochasz bez względu na wszystko. Upewnienie się, że Twoje dziecko wie, że myślisz, że jest wspaniałe – i to nie tylko wtedy, gdy robi wspaniałe rzeczy – wzmocni jego poczucie własnej wartości.